Kom i Gang. Det er Gratis
eller tilmeld med din email adresse
Rocket clouds
Diesel af Mind Map: Diesel

1. hvorfor koster diesel så meget?

1.1. det bliver sværer og sværer at skafe olie så derfor koster det også mere penge at søge efter olie = derfor bliver diesel dyrer og dyrer

1.2. der er snart ikke mere olie i hele verden så derfor er olie og diesel ved at blive sværer at skaffe

1.3. for ca. 1 måned siden kostede 1 liter diesel 10,03 kr. og nu koster 1 liter diesel 10,07 kr.

1.3.1. for 15 år siden kostede 1 liter diesel ca. 9 kr.

2. Moms

2.1. Moms = 25% af den normale pris

2.2. Moms hjælper med at betaler for hospitaler skoler osv. det er ligsom en ekstra skat

2.3. i alle vare er der moms

3. olie

3.1. diesel kommer ud af en stor del af råolie

3.2. man kan også få andre ting ud af råolie fx fyrolie

3.3. hvordan for man olie?

3.3.1. store platformer ude i havet

3.3.2. olietårne på land fx ude i en stor ørken

4. Hvad koster diesel?

4.1. en liter diesel med Moms koster 10,03 kr.

4.2. en liter diesel uden Moms koster 8,02 kr.

4.3. hvor mange liter diesel kan man købe for 100 kr.?

4.3.1. man kan købe 10 liter diesel fordi en liter med Moms koster 10 kr. så 10*10 = 100

4.4. Hvad koster det ialt?

4.4.1. han købte 51,82 liter diesel og en liter diesel koster 10,03 så 51,82*10,03 = 519,75

5. Kan diesel drikkes?

5.1. Nej diesel kan ikke drikkes det smager ækelt

5.2. Diesel er ikke beregnet til at man kan drikke det fx. ligesom at træer og sten kan man heller ikke spise

6. hvor langt kan du kører?

6.1. Torben havde kørt ca. 993 km og han havde købt 51,82 liter diesel så 993/51,82 = han har ca. kørt 16,2 km for 1 liter diesel

7. Hvad koster det at køre til Brande

7.1. Fra Ejstrupholm til Brande er der 12,8 km

7.2. Det koster 0,6 kr. at kører 1 kilometer

7.3. så 12,8 * 0,6 = 7,68 kr. koster det at kører til Brande

7.3.1. men vi skal også kører tilbage så: 7,68 + 7,68 = 15,36 kr. koster det at kører til Brande og tilbage igen