Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Опіки by Mind Map: Опіки

1. За ступенем глибини:

1.1. 1 ступінь (епідермальний): почервоніння і набряк шкіри

1.2. 2 ступінь(дермальний поверхневий): утворення дрібних пухирів з мутним вмістом

1.3. 3 ступінь(дермальний глибокий): частина великих пухирів тріскає, утворюючи мокрі виразки

1.4. 4 ступінь(субфасціальний): обвуглення, згорання тіла аж до кісток і ушкодженняя кістки, опікова райдуга, шоковий стан пацієнта

2. По результату одужання

2.1. повне одужання

2.2. одужання з втратою працездатності

2.3. смерть

3. за місцем розміщення

3.1. місцеві

3.2. віддалені (інгаляційні)

4. Методи визначення площі

4.1. Правило дев'яток: площа

4.2. – голови і шиї дорівнює 9%,

4.3. – кожної верхньої кінцівки – по 9%

4.4. – передньої та задньої поверхні тулуба – по 18%,

4.5. – кожної нижньої кінцівки – по 18%,

4.6. – промежини – 1%.

4.7. Метод долоні:

4.7.1. Площа долоні у дорослої людини складає приблизно 1% від загальної поверхні тіла. Тому площу опіків можна визначити за умовною кількістю долоней, що можуть покрити ушкоджену поверхню. Кожна долоня +1%.

4.8. Метод Вілявіна

4.8.1. на зображенні фігури людини спереду і ззаду, що розділена на ділянки, яки відповідають 1% площі шкіри, заштриховують площу опіку і підраховують кількість заштрихованих ділянок.

5. За джерелом виникнення:

5.1. Термічні

5.1.1. Хімічні: Необхідно якнайшвидше та ретельніше видалити зі шкіри хімічний агент. При опіках концентрованою кислотою уражену ділянку слід промити проточною холодною водою. При опіках лугами Їх також змивають водою або слабким розчином оцтової або лимонної кислоти. Після цього на обпечену поверхню накладають суху чисту пов’язку.

5.2. Хімічні

5.3. Радіаційні (променеві)

5.4. Світлові

5.5. Сонячні

5.6. Електричні

5.7. Комбіновані

6. Перша допомога

6.1. Термічні: Негайно зупиніть контакт з джерелом опіку. Обробіть рану прохолодною водою Не прикладайте до рани лід - це категорично заборонено. Зніміть будь-який одяг або прикраси, що знаходяться поблизу ділянки опіку.Прикрийте рану стерильною пов’язкою. Дайте потерпілому випити води.

6.2. Радіаційні (променеві): Перша допомога при променевих опіках здійснюється накладанням на уражену область серветок, просочених дезинфікованим розчином. У період до 10 годин з моменту опромінення проводяться промивання уражених ділянок тіла за допомогою мильної води. На пошкоджену ділянку бажано нанести дитячу мазь. Як тільки з’являється можливість, здійснюють повну санітарну обробку в медичному закладі, а також вводять знеболююче і сироватку проти правця.

6.3. Сонячні: Насамперед, потерпілого слід перенести у прохолодне місце без доступу прямих сонячних променів. Охолодити опікові ділянки. При наявності опіків великої площі ввести знеболюючи препарати. Накласти на рани пов'язки із стерильних перев'язувальних засобів Для попередження інфікування не можна торкатися обпеченої поверхні руками чи розтинати пухирі. Забезпечити хворого рясним питтям.

6.4. Електричні: Зупинити дію електричного струму. Слід пам'ятати про те, що доторкатися до постраждалого можна тільки після знеструмлення електричної мережі або в спеціальному ізольованому костюмі. Провести реанімаційні заходи при наявності показань до них (при ознаках клінічної смерті). Накласти сухі асептичні пов'язки на ділянки опіків. Негайно доставити потерпілого в стаціонар спеціалізованого закладу.

7. За тяжкістю стану

7.1. Незначні

7.1.1. Дорослі: до 10% загальної площі поверхні тіла

7.1.2. Діти та літні люди: до 5% ЗППТ

7.2. Помірні:

7.2.1. Дорослі: 10-20% ЗППТ

7.2.2. Діти та літні люди: 5-10% ЗППТ

7.2.3. Травмування високою напругою

7.2.4. Циркулярний опік

7.2.5. Травмування від вдихання

7.3. Серйозні

7.3.1. Дорослі: більше 20% ЗППТ

7.3.2. Діти та літні люди: більше 10% ЗППТ

7.3.3. Опік від травмування високою напругою

7.3.4. Значний опік обличчя, суглобів, рук або ніг