Поетика та проблематика роману Ф. Стендаля «Червоне і чорне»

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
Поетика та проблематика роману Ф. Стендаля «Червоне і чорне» by Mind Map: Поетика та проблематика роману Ф. Стендаля   «Червоне і чорне»

1. Критики

1.1. В основу роману «Червоне і чорне» покладено реальну подію: вбивство юнаком низького походження — гувернером Берте — коханки, матері своїх вихованців. Але сам факт був лише поштовхом для задуму, у якому окрема людська доля стала синтезом вираження трагедії віку. У творі є підзаголовок: «Хроніка ХІХ століття» і зазначено час дії: 1827 рік. Такого в літературі ще не було: абсолютно конкретна реальність сучасної авторові доби скрупульозно відтворена, але не стільки в побутовому плані (звичаї, побут, інтер’єр), скільки в психологічному — як пошук обдарованою молодою людиною свого місця в житті, щастя, крах на цьому шляху через зіткнення з буржуазною дійсністю: суспільство вбиває молодих людей — вихідців із «низів», якщо вони намагаються реалізувати свою особистість, виділяються із середовища, що їх оточує.

1.2. Творчість Стендаля (1783-1842) (літературний псевдонім Анрі Марі Бейля) відкриває новий період в розвитку не тільки французької, але й західноєвропейської літератури – період класичного реалізму. Йому належить визначна роль у формуванні нових принципів і програми цього напряму, теоретично обґрунтованих у 1820 роках, коли ще панував класицизм.

1.3. Роман був написаний у 1830-х роках на основі реальних фактів, коли Стендаль прочитав грунтовний звіт про справу Антуана Берте в «Судовій газеті». Семінарист Берте, син селянина-коваля, гувернер у буржуазній сім'ї Мішу, удостоївся прихильності господині будинку і потім був звільнений. Ставши гувернером в сім'ї поміщика-аристократа, Берте затіяв інтрижку з його дочкою, за що його знову ж таки звільнили. Вирішивши помститися, самолюбний і честолюбний юнак вистрелив у церкві в пані Мішу. За що був засудженний у Греноблі.

1.4. Жюльєн Сорель – головний герой роману Стендаля “Червоне і чорне”. Образ Жульєна Сореля – складний і неординарний, це цілеспрямована людина, яка хоче досягти мети будь-якими засобами. Жюльєн Сорель – представник покоління початку 20-х років XIX століття. Йому притаманні риси романтичного героя: незалежність, почуття власного достоїнства, бажання змінити долю, бажання боротися і добиватися мети. Він яскрава особистість, в ньому все вище норми: сила розуму, волі, мрійливості, цілеспрямованості. Наш герой – син теслі. Він живе в маленькому провінційному містечку Верьере з братами і батьком і мріє вирватися звідси у великий світ. В Верьере його ніхто не розуміє.