Сіденко Л.А. Тематичний урок з української мови

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Сіденко Л.А. Тематичний урок з української мови by Mind Map: Сіденко Л.А. Тематичний урок з української мови

1. • Прийом «Відкриття слова» Буки- справжній райський куточок України, який зацікавить кожного туриста своєю неповторністю. Але й саме слово має особливості. Село Буки, ландшафтний парк «Буки». У чому різниця? Пояснення: ніби однакові назви пишуться по-різному: у лапках пишеться назва заповідника, без лапок - назва населеного пункту.

1.1. • Прийом «Віртуальна подорож» (формування аудіативних умінь). Так як «Буки» - незвичайний парк України, то влаштуємо захоплюючу подорож у світ прекрасного і духовного. Завдання: переглянути відео «Ландшафтний парк «Буки»» та скласти 3 речення про свої враження від парку, використовуючи прикметники та іменники.

2. І. Організаційний етап.

3. Тема. Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль на розлогах ландшафтного парку «Буки» (Київська область)

4. Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу. Вид: тематичний урок.

5. Методика: використання тексту-опори при вивченні мовних тем.

6. Форми роботи: традиційні: індивідуальна, фронтальна; е-навчання.

7. Методи: проблемного викладу, частково-пошукові.

8. Перебіг уроку:

8.1. ІІ. Етап актуалізації навчального досвіду

8.2. ІІІ. Етап активізації потрібного навчального досвіду.

8.2.1. • Прийом «Дослідження-аналіз». Завдання: Укажіть іменники у складених реченнях, визначте рід, число, відмінок. Випишіть словосполучення іменник- прикметник. Розберіть їх. Яким словом- головним чи залежним-виступають у словосполученнях прикметники? Визначте рід, число та відмінок прикметників. Що ви помітили? Зробіть висновок, чому тему «Прикметник» вивчають після того, як вивчили іменник.

8.2.2. • Прийом «Лінгвістичний експеримент». Текст-опора І. Завдання: Прочитати поданий текст, вилучити з нього усі прикметники. З’ясувати, яким стало висловлювання. Зробити висновок про те, яку роль виконують прикметники в мовленні. Першим зустрічає гостей парку «Буки» храмовий комплекс. Він складається з двох каплиць, Святого Миколая та Святого Олександра, сполучених ажурним містком. Церкви Святого Євгенія Великомученика, що спирається на велике кам’яне підмур’я. Не забудьте зазирнути в підземну хрестильну кімнату, де вас зустрінуть фігури апостолів. До складу комплексу входить також дзвіниця Святого Даниїла, побудована у формі свічки. На ній можна побачити скульптури Андрія Первозванного, княгині Ольги, її онука Володимира Красне Сонечко і Святого Антонія Печерського.

8.3. ІV. Оголошення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

8.3.1. • Прийом «Мотиватор». До поданих слів дібрати спільнокореневі прикметники. Поставивши до дібраних слів питання, пояснити, що означає кожен прикметник. Парк, весна, Україна, Київ, храм, камінь, цікавість, краса.

8.3.2. • Прийом “Скарбничка” (формування умінь працювати з опорними схемами). Переглянувши схему- опору «Прикметник як частина мови», згадати все, що знаєте про цю частину мови, сформулювати правило, яка частина мови називається прикметником.

8.4. V. Етап пояснення нового матеріалу та способів виконання дій.

8.4.1. • Прийом «Коментування тексту-опори». Інтерактивна вправа (автоматичне оцінювання) / робочий лист (самоперевірка). Завдання: 1. Визначити прикметники. Текст-опора ІІ. Ландшафтний парк у Буках: рай на березі Роставиці. У першу чергу туристів приваблюють великі міста зі столітньою історією і безліччю пам’яток. У скромних поселень, що розташовані поодаль від зручних трас, мінімум шансів заманити до себе розпещених мандрівників. Але маленький ландшафтний парк у Буках, що знаходиться на відстані ста кілометрів від столиці, зміг зробити неможливе. Причому не завдяки природній красі або археологічним старожитностям. А в результаті дій однієї людини. Місцевого сквирянського бізнесмена Івана Суслова. Саме він у 1996 році викупив майже 3 гектари землі на березі річки Роставиця. Звів тут міні-ГЕС, своє родове гніздо, а заодно вирішив урізноманітнити околичну територію, заклавши ландшафтний парк у селі Буки Київської області. 2. Укажіть морфологічні ознаки та синтаксичну роль визначених прикметників.

8.4.2. • Робота з підручником. Прийом “А про що не сказали?” Прочитати теоретичний матеріал підручника про прикметник як частину мови та розповісти, що нового дізналися про цю частину мови

8.4.3. • Прийом “Конструювання” (формування умінь практично застосовувати знання). Робочий лист (самоперевірка). Завдання: 1. Реконструювати текст, відповідно змісту, вибравши із довідки прикметники, записані упереміш, поставити їх у вказаний відмінок. Довідка: дзюркотливі, небачений, величезний, звичайний, річковий, міфічниий, фігурний, ажурний, грізний. Текст-опора ІІІ. Водонапірна башта, ніби в музеї води опинився. Особняк-замок, що віддзеркалюється в озері. Буяння зелені. (Н.в. __________) рослини, які щільним килимом покривають узбіччя. Ділова ворона, що гордою статуєю застигла на верхівці (Р.в. __________) стовпа. І, звичайно ж, сімейство (Р.в. __________) жаб-скарбничок, що уособлюють благополуччя і достаток, куди з радістю кидають монетки відвідувачі. А ось, нарешті, і ворота у парк «Буки». Причому відразу ж – сюрприз. Підводний міст. Здалеку –(Н.в. __________) місток через дамбу. Підходиш ближче – аж ні. Він по вінця залитий(О.в. __________) водою, над якою височіє лише декоративна огорожа, та вузенькі містки для проходу. Далі алея казок, заповнена скульптурами (Р.в. __________) персонажів, і міні-зоопарк. Чарівний весільний камінь із самого Єрусалиму, магніт для молодят, які бажають довгого щасливого спільного життя. (Н.в. __________) альтанки, летючі містки, (Н.в. __________) грифони, інші різноманітні скульптури, масивні камені, (Н.в. __________) фонтани, іскристі водоспадики.

8.4.4. • Прийом «Дослідження- порівняння» Прочитайте речення, укажіть прикметники. Чи буде однаковою їх синтаксична роль? Обгрунтуйте. Ландшафтний парк «Буки» неповторний та оригінальний. Неповторний та оригінальний парк вражав своєю красою.

8.5. VІ. Етап узагальнення набутого навчального досвіду.

8.5.1. • Прийом «Що зайве?» Звертаючи увагу лише на питання можна сплутати прикметник та дієприкметник. Завдання: визначити лише прикметники. 1. Весняний, водний, красивий, різноманітний, щасливий, вкритий. 2. Надійний, безмежний, небесний, річковий, воронячий, прочитаний. 3. Археологічний, популярний, культурний, радісний, рідний, написаний Пояснення: дієприкметник вказує на ознаку за дією, наприклад намальована, пожовклий.

8.6. VІІ. Етап контролю набутого навчального досвіду.

8.6.1. • Прийом «Словникові перлини». Завдання: із тексту-опори І, ІІ вибрати прикметники та створити мініатюру за початком. Записати текст як допис до шкільного сайту, скориставшись умовою: Незвичайна подорож ландшафтним парком «Буки» у Київській області. Речення з прикметниками-епітетами у непрямих відмінках.

8.7. VІІІ. Домашнє завдання.

8.7.1. 1. П. р. Виконати вправу з підручника. 2. С. - Д. р. Записати 4 речення з прикметниками, скориставшись словником, підкреслити прикметник як член речення, надписати рід, число, відмінок. 3. В. р. Використати прикметники у непрямих відмінках, прикметники-епітети для створення рекламного тексту для буклету про ландшафтний парк «Буки» у Київській області.

8.8. ІХ. Оцінювання. Оцінювання кожного учня проводиться протягом уроку за виконані завдання: інтерактивна вправа: визначення прикметників, конструювання, «Словникові перлини»».

8.9. Х. Підсумок уроку.

8.9.1. Запитання: 1. Що нового дізналися про прикметники? 2. Яка роль прикметників у мовленні? 3. Що викликало труднощі у вас? 4. Що б відмітили позитивного у своїй роботі на уроці? 5. Що сподобалось?

9. Мета уроку: формувати предметні компетентності: знання учнів про прикметник як частину мови, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль; розуміння ролі прикметників у досягненні точності й виразності мовлення; ключові компетентності: спілкування державною мовою (визначати орфоепічні та орфографічні мовні особливості слів, конструювати текст), математичну компетентність (використовувати таблиці), компетентності в природничих науках (використовувати природничі тексти-опори про ландшафтний парк села Буки Київської області для розвитку аудіативних умінь, визначення прикметників), уміння вчитися впродовж життя (використовувати мережевий тлумачний словник); розвивати уміння знаходити і розпізнавати прикметники, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні; сприяти вихованню патріотизму, усвідомленню необхідність дбайливого ставлення, збереження й відновлення природного середовища , його ролі для життя й здоров’я людини, екологічної відповідальності, інтеграції знань, наполегливості та старанності у виконанні завдань.

10. Прийоми: «Відкриття слова» (розуміння), «Віртуальна подорож» (знання), «Дослідження-аналіз», «Лінгвістичний експеримент», «Мотиватор» (розуміння), “Скарбничка” (аналіз), «Коментування тексту-опори», «Конструювання» (створення), «Дослідження- порівняння», «Словникові перлини» (створення).

11. Обладнання: сервіс-конструктор (ментальна карта): (відео “Ландшафтний парк “Буки””, схема-опора «Прикметник як частина мови», інтерактивна вправа);робочий лист із текстами-опорами.