Біологічне значення неметалічних і металічних елементів

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Біологічне значення неметалічних і металічних елементів by Mind Map: Біологічне значення неметалічних і металічних  елементів

1. неметалічні

1.1. Елементи групи галогенів

1.1.1. це Флуор, Хлор та Йод. Флуор бере участь у процесах мінерального обміну речовин у м'язовій, кістковій та нервовій тканинах організму. Він локалізує та покращує стан зубної емалі, волосся й нігтів, запобігає карієсу зубів. За наявності достатньої кількості Флуору в організмі підтримується імунітет, прискорюється зростання кісток під час переломів, не розвивається остеопороз. Важливою функцією Флуору є участь у процесах кровотворення.

1.2. Елемент Карбон

1.2.1. один з найважливіших біогенних елементів на планеті. Він утворює велику кількість органічних сполук, що наявні в складі живих організмів і сприяють їхньому розвитку та життєдіяльності. Білки, жири, вуглеводи входять до складу рослинних і тваринних організмів та організму людини, забезпечуючи їхній розвиток. Живі організми засвоюють Карбон з атмосфери або через ланцюги живлення.

1.3. Елемент Фосфор

1.3.1. незамінний елемент кісткової тканини, який разом з Кальцієм забезпечує міцність кісток. Фосфор міститься в складі АТФ (аденозинтрифосфату), що є джерелом енергії, яка передається іншим клітинам. Особливо необхідний фосфор клітинам мозку. Саме тому академік О. Ферсман назвав фосфор «елементом життя й думки». Крім того, цей елемент міститься в багатьох амінокислотах, ДНК і РНК, що є важливими складниками клітин організмів, і бере участь у процесах обміну речовин.

1.4. Хлор

1.4.1. біогенний елемент. Клітини живих організмів містять сполуки Хлору, насамперед натрій хлориду. Характерною особливістю є постійна присутність в організмі, компонент усіх тканин; міститься в біологічно активних речовинах. У складі натрій хлориду бере участь у формуванні плазми крові, підтримує її осмотичний тиск, обмін речовин. У складі хлоридної кислоти, що виробляється в шлунку, підтримує її кислотність і сприяє процесу травлення.

1.5. Йод

1.5.1. елемент, який визнано життєво необхідним мікроелементом. В організмі людини міститься 20-50 мг, з них майже 40-60 % у щитоподібній залозі, решта з кров'ю потрапляє до всіх органів. Бере участь в утворенні тиреоїдних гормонів щитоподібної залози, які безпосередньо впливають на обмін речовин, ріст і розвиток організму, підтримують енергетичний обмін і температуру тіла. Йод стимулює роботу нервової системи, розумові процеси, перешкоджає накопиченню радіоактивного ізотопу 131І.

1.6. Елемент Нітроген

1.6.1. як біогенний елемент входить до складу амінокислот і білків, нуклеотидів і нуклеїнових кислот у звязаному стані. Є рослини, корені яких містять мікроорганізми й бактерії, що мають здатність засвоювати молекулярний азот з атмосфери. По ланцюгах живлення з рослин він потрапляє в організми тварин і людини. Небезпечним для здоровя є нестача азоту як на глибинах, так і висотах у разі швидкого підняття літаків у верхні шари атмосфери.

2. металічні

2.1. Цинк (Zn) –

2.1.1. впливає на ріст, репродуктивну функцію і зір (гостроту і нічний зір) Багаті на Zn продукти: м'ясо, яйця, твердий сир, пивні дріжджі, гірчиця, зернобобові. Добова норма 2,5-4 мг.

2.2. Манган (Mn) –

2.2.1. впливає на ріст і розвиток кісток. Багаті на Mn продукти: пшеничне борошно, житній хліб, гречка, квасоля, горох, чорна смородина. Добова потреба 2-10 мг.

2.3. Залізо (Fe) –

2.3.1. визначає забарвлення крові, транспортує кисень. Багаті на Fe продукти: горіхи, бобові, листя петрушки, капуста, м'ясо червоне, печінка, риба. Добова потреба 1 мг

2.4. Калій (К)

2.4.1. – забезпечує генерування нервових імпульсів, нормалізує серцебиття та роботу м’язів. Багаті на К продукти: банани, квасоля, шпинат, йогурт, кефір, сухофрукти. Добова норма 2,5 г

2.5. Натрій (Na) –

2.5.1. регулювання кров’яного тиску, підтримка кислотно лужного балансу, накопичення рідини. Багаті на Na продукти: червоний буряк, селера, морква, морська капуста. Основне джерело – кухонна сіль. Добова норма 2-3 г.

2.6. Магній (Mg) –

2.6.1. підтримує нормальне функціонування нервової та серцево-судинної системи. Багаті на Mg продукти: горіхи, мигдаль, фініки, чорнослив, квасоля, яблука, лимони, риба, м'ясо, яйця. Добова норма 0,25-0,5 г.

2.7. Кальцій (Са)

2.7.1. є основою кісткової тканини і відповідає за зсідання крові. Продукти багаті на Са: молоко, сир, броколі, мигдаль, сардини, боби. Добова норма 1 г.