Хрестові походи

Причини, послідовність на наслідки Хрестових походів, Всесвітня історія 7 клас

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Хрестові походи by Mind Map: Хрестові походи

1. Перший похід (1096-1099)

1.1. Наслідки: хрестоносці завоювали майже все східне узбережжя Середземного моря з містами Акра, Триполі, Тир(Тір), Едесса, Антіохія та Єрусалим. Організовано чернечо-лицарські ордени іоанітів(госпітальєрів), тамплієрів і Тевтонський орден Утворилося 4 держави хрестоносців:

1.2. Єрусалимське королівство,

1.3. князівство Антіохійське,

1.4. графство Едеське.

1.5. графство Тріполі,

1.6. Персоналії: папа Урбан ІІ, імператор Візантії Олексій Комнін, Годфрід Булонський, Боемунд Тарентський, Раймон Тулузький тощо

2. Третій похід (1189-1192)

2.1. Персоналії: Фрідріх І Барбаросса(потонув на шляху до Святої Землі), Річард Левове Серце, Філіп ІІ Август, Саладін (Салах ад-Дін)

2.2. Наслідки: Саладін та Річард підписали мирну угоду щодо розділу Святої Землі включно з Єрусалимом. Хрестоносці заснували Друге Королівство зі столицею в Аккрі (зараз Акко). Фактично єдиний успіх походу - завоювання Кіпру, який згодом був проданий тамплієрам.

3. Четвертий похід (1202—1204)

3.1. Наслідки: хрестоносці 13 квітня 1204 р. загарбали Константинополь і заснували на частині території Візантійської держави Латинську імперію. Таким чином, на Балканському півострові утворились чотири найважливіші "ла­тинські" держави: Латинська імперія — зі столицею в Константинополі, Фессалонікійське королівство, Ахейське князівство (на Пелопоннесі) та Афінсько-Фіванське герцогство. Великі територіальні володіння придбала Венеція.

3.2. Персоналії: папа Інокентій ІІІ

4. П'ятий (1217-1221) та шостий (1228—1229) походи

4.1. Наслідки: 5-й - внутрішні чвари і невміле командування призве­ли до воєнних невдач, які змусили хрестоносців піти з Єгипту; 6-й - діючи більше диплома­тичним шляхом, ніж зброєю, використовуючи боротьбу між дамаським емі­ром і єгипетським султаном за Сирію, Фрідріх II домігся того, що єгипетський султан віддав йому Єрусалим та ряд інших міст у Палестині. Але серед хрестоносців спалахнули нескінченні чвари і збройні конфлікти, тому мусульмани знову заволоділи Єрусалимом, і цього разу остаточно.

4.2. Персоналії: папа Григорій IX (заборонив 6-1 похід через антипапську політику Фрідріха ІІ), Фрідріх ІІ Гогенштауфен

5. Сьомий (1248 — 1254) та восьмий (1270) походи

5.1. Наслідки: 7-й похід після часткових успіхів він закінчився воєнною катастрофою, внаслідок якої в полон потрапив і сам король, визволений потім за величезний викуп. 8-й - у Тунісі розпочалася епідемія чуми, від якої частина хрестоносців загинула, зокрема і сам Людовік IX. Ті, що лишилися в живих, повернулись назад.

5.2. Персоналії: Людовік IX Святий

6. Похід селян та бідноти на чолі з Петром Пустельником

6.1. Турки майже повністю перебили ополченців. Залишки - близько 1000 чоловік разом із Петром Пустельником втекли до Босфору і були переправлені у Константинополь.

7. Другий похід (1147-1149)

7.1. Наслідки: поразка хрестоносців, захоплення Едесси, а пізніше - і Єрусалиму

7.2. Персоналії: Конрад ІІІ, Людовік VII

8. Причини

8.1. Зростання агресивності західноєвропейських феодалів, їхнє прагнення до захоплення багатих земель на Сході, до примноження власних багатств. Прагнення католицької церкви до поширення свого впливу на Схід, тобто, зростання прибутків. Схизма 1054 була ще недавньою подією і можна було сподіватись на об’єднання шляхом походів східної та західної церков саме під владою папи(на час початку походів папою був Урбан ІІ).

9. "Похід дітей"(близько 50 тисяч)

9.1. Наслідки: Діти частково не витримали труднощів походу, а частково були продані в рабство

10. Загальні наслідки походів

10.1. Хрестові походи мали значний вплив на економічний і культурний розвиток феодальної Європи: поклали край торговельному пануванню візантійців та арабів у східній частині Середземного моря. У результа­ті походів Західна Європа ознайомилася з технікою і культурою Сходу, запозичила нові сільськогосподарські культури — гречку, рис, кунжут, абрикоси, кавуни, лимони, фісташки, спеції, почала вживати тростин­ний цукор. Текстильна промисловість Заходу багато в чому залежала від товарів, що привозились зі Сходу: шовку, бавовни, природних барв­ників та ін. Були запозичені деякі предмети озброєння, наприклад арбалет, а також труба і барабан. В Європі поширились і деякі східні звичаї: миття рук перед їжею, носіння бороди, купання у гарячих лазнях, звичай носити герби на щитах. Хрестові походи справили чималий вплив і на спосіб життя та потреби пануючого класу. Рицарі, що побували на Сході, вже не вдовольнялись грубим домотканим одягом, незатишними замками. У них посилився потяг до гарного одягу, доро­гої зброї, вишуканих страв та ін. Хоч хрестові походи і справили певний вплив на культуру Захід­ної Європи, ознайомивши європейців з більш високою культурою Сходу, східним країнам вони завдали лише чимало лиха.