Get Started. It's Free
or sign up with your email address
DEKOLONIZACIJA by Mind Map: DEKOLONIZACIJA

1. Nastanak kolonija

1.1. Nakon velikih geografskih otkrića krajem 15. i početkom 16. stoljeća, dolazi do kolonijalizma - politike koja teži stjecanju i održavanju kolonijalnih posjeda, a novootkriveni kontinenti i područja postaju kolonije - zemlje bez suvereniteta, u potpunosti zavisne od neke druge države.

1.2. Najveće kolonijalne sile su na početku bile Španjolska i Portugal, no s vremenom postaju Velika Britanija, Francuska, Nizozemska i Belgija. Veći dio Afrike, Azije i Pacifika su bili u posjedu kolonijalnih sila. Kolonijalne sile su iskorištavali njihova prirodna bogatstva, u njima su pronašli izvor jeftine radne snage te osigurali tržište za svoje proizvode.

2. Početak dekolonizacije

2.1. Krajem 18. stoljeća započinje dekolonizacija - proces oslobađanja od kolonijalne vlasti i pretvaranje nekadašnjih kolonija u samostalne države. Ona je započela ratom za neovisnost u Sjevernoj Americi kojom je nastao SAD. Tijekom 19. stoljeća dekolonizacija je tekla sporo, no na početku 20. stoljeća nakon Prvog svjetskog rata mali narodi žele slobodu i samostalnost pa se velika Carstva poput Osmanskog Carstva i Austro-Ugarske Monarhije raspadaju na manje, nacionalne države. Slični procesi uskoro zahvačaju Afriku i Aziju.

3. Dekolonizacija nakon Drugog svjetskog rata

3.1. Nakon Drugog svjetskog rata proces dekolonizacije se znatno ubrzao, najprije zbog osnivanja Ujedinjenih Naroda(UN) koji je imao stav da svi narodi imaju pravo na samoodređenje koji su podržavale i dvije tadašnje supersile SAD i SSSR.

3.2. Najveće kolonijalne sile 19. i 20. stoljeća Velika Britanija i Francuska su se susrele sa dekolonizacijom na dva potpuno različita načina. Velika Britanija je započela postupno povlačenje s kolonijalnih posjeda i osnovala je sa zemljama, koje su nekada činile njihove kolonije, zajednicu naroda Commonwealth - zajednicu neovisnih država čiji je cilj bio zadržati prijateljske, kulturne i ekonomske veze s Velikom Britanijom. Francuska je pokušala zadržati kolonije i to uz pomoć sile, što je prouzročilo krvave i teške sukobe.

3.3. U borbi za neovisnost Indije tijekom 20. stoljeća se istaknuo indijski vođa Mahatma Gandhi. Smatra se jednim od najznačajnijih boraca za neovisnost Indije jer je propagirao borbu nenasiljem.

3.4. Apartheid "odvojeni razvoj"; jedan od oblika rasne diskriminacije, koji je bijela manjina provodila prema pripadnicima ostalih rasa u Južnoafričkoj Republici i Rodeziji. On se uveo u već novonastalim afričkim državama nakon dekolonizacije 1948. godine. Apartheid je izazvao snažan otpor među ljudima od kojih valja istaknuti Nelsona Mandelu.

3.5. Za vrijeme Hladnog rata novonastale države nisu težile pridruživanju niti jednom bloku, takve su se zemlje tada nazivale zemljama “Trećeg svijeta”. Egipat, Indija i Jugoslavija su odlučile 1961. godine utemeljiti Pokret nesvrstanih koji se zalagao za miroljubljivi suživot svih država i rješavanje problema “Trećeg svijeta”.