Nacionalni park Plitvička jezera

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Nacionalni park Plitvička jezera by Mind Map: Nacionalni park Plitvička jezera

1. Prirodna baština

1.1. Krški krajobraz

1.1.1. Krški reljef prvenstveno se veže uz karbonatne stijene (vapnence i dolomite) zbog njihove izrazite podložnosti kemijskom i mehaničkom trošenju kao i utjecaju tektonike (rasjedi, bore, pukotine i dr.). Voda obogaćena ugljikovim dioksidom prodire kroz pukotine karbonatne podloge pri tome je otapajući i stvarajući različite površinske (škrape, vrtače, krška polja, kamenice, kukovi, tornjevi, stupovi) i podzemne (jame, spilje, kaverne) krške oblike.

1.1.2. Gornja jezera

1.1.2.1. Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgete i jezero Kozjak. Najveća jezera su Prošćansko i jezero Kozjak.

1.1.2.2. jezero Kozjak

1.1.3. Donja jezera

1.1.3.1. jezera Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod

1.1.3.2. jezero Gavranovac

1.1.4. Podzemlje

1.1.4.1. -Na području Parka do sada je zabilježeno 114 speleoloških objekata. U taj broj uključeni su i objekti koji se nalaze u rubnom području Parka, odnosno do približno 500 m izvan njegovih službenih granica. U morfološkom smislu najznačajniji su objekti jama Čudinka (-203 m) i jama na Vršiću (-154 m, duljine 110 m).

1.2. Sedra

1.2.1. Proces osedravanja kojim se formiraju sedrene barijere i stvaraju jezera, predstavlja dio jedinstvene univerzalne vrijednosti zbog koje su Plitvička jezera uvrštena na UNESCO-vu Listu svjetske prirodne baštine.

1.2.2. Sedra

1.3. Biljni i životinjski svijet

1.3.1. Flora (biljni svijet)

1.3.1.1. - 1 400 biljnih svojta (vrsta i podvrsta)

1.3.1.2. - 30% od ukupne flore Hrvatske.

1.3.1.3. - najpoznatije vrste : livadni procjepak , krški kukurjek , hrvatski karanfil , gospina papučica i dr.

1.3.1.4. - raznolike vrste biljaka žive u očuvanim i raznolikim staništima kao što su: travnjaci, livade, šume, vrištine, cretovi, stijene....

1.3.1.5. gospina papučica

1.3.2. Fauna (životinjski svijet)

1.3.2.1. - 259 vrsta kralježnjaka

1.3.2.2. - 321 vrsta kukaca

1.3.2.3. - najpoznatije vrste: leptiri (lastin rep, crni apolon, močvarna riđa), kukci tulari , 89 vrsta (vretenac), kukci trčci, riječni i potočni rak, ribe (potočna pastrva, klen i dr.) , vodozemci i gmazovi (daždevnjak, veliki alpski vodenjak, živorodna gušterica, poskok, riđovka), ptice ,168 vrsta (škanjac, dijetlić , sova, ptice grabljivice, sjenica i dr.) , sisavci ( šišmiš, medvjed, vuk, ris i dr.)

1.3.2.4. - razne vrste životinja žive u očuvanim i raznolikim staništima kao što su: podzemna staništa, jezera , potoci , travnjaci, livade, šume, stijene i dr.

1.3.2.5. lastin rep

2. Ukratko

2.1. Plitvička jezera najstariji su i najveći nacionalni park Republike Hrvatske. Park je smješten u Gorskoj Hrvatskoj, između planinskog lanca Male Kapele na zapadu i sjeverozapadu i Ličke Plješivice na jugoistoku. Svojom iznimnom prirodnom ljepotom, 08.04.1949.godine proglašen je prvim nacionalnim parkom u Hrvatskoj. Park predstavlja univerzalnu vrijednost zbog koje su Plitvička jezera 26.10.1979.godine upisana u UNESCO-ov Popis svjetske baštine. Park zauzima površinu od cca 300 km2 i najvećim dijelom prekriven je šumskom vegetacijom, manji dio travnjacima , a turistički najzanimljiviji i najatraktivniji dio Parka su jezera koja zauzimaju tek nešto manje od 1% površine samog Parka. Jezerski sustav čini 16 imneovanih i nekoliko manjih kaskadno poredanih jezera podijeljenih na Gornja i Donja jezera. Nacionalni park Plitvička jezera , kao najpoznatija hrvatska turistička destinacija , posjetiteljima nudi osam programa obilaska jezerskog sustava, četiri planinarske staze te je za posjetitelje iz cijelog svijeta otvoren tokom cijele godine.

2.2. NP Plitvička jezera

3. Kulturno-povijesna baština

3.1. Prostor Nacionalnog parka Plitvička jezera mjesto je čovjekove prisutnosti i života od prapovijesti do danas. Važan je komunikacijski pravac između kontinentalnog i jadranskog prostora te je to jedan od uvjeta naseljavanja već od 12. do 1. stoljeća prije Krista , pa sve do danas.

3.2. Arheološki lokalitet

3.2.1. Krčingrad

3.2.1.1. Negdje se zove i gradina Kozjak ,a nalazi se na poluotoku između jezera Kozjak i Gradinskog jezera. 1911.godine početna istraživanja radio je Emil Laszowsky, a utvrdio je postojanje vanjskih obrambenih zidova te dvije kule unutar istih, male pravokutne i velike trokutaste. Krčingrad je rijedak primjer srednjovjekovne arhitekture.

3.3. Smještajni objekti

3.3.1. "Turistička kuća"

3.3.1.1. -izgrađena 1862.godine na platou Velike Poljane. Bio je to drveni objekt kvadratnog tlocrta za 12-15 putnika.

3.3.2. "Kod Prošćanskog jezera"

3.3.2.1. -1880. godine otvoreno prenoćiše, a otvorio ga je senjski trgovac Devčić 1890. na prostoru između Prošćanskog jezera i jezera Okrugljak .

3.3.3. Hotel Plitvice

3.3.3.1. -prvi hotel na Plitvičkim jezerima građen je od 1894. – 1896. pod nazivom Hotel Plitvice na lokaciji Velika Poljana, a izgradilo ga je Društvo za uređenje i poljepšanje Plitvičkih jezera. Hotel je imao 40 soba i mogao je primiti 80 gostiju. Hotel je izgorio u požaru 1939. godine. Najnovijom adaptacijom 1997., hotel je zaštićeno kulturno dobro i najbolje ostvarenje hrvatske arhitekture u poslijeratnim godinama nakon 2. svjetskog rata.

3.3.4. Restoran Kozjak

3.3.4.1. -izgrađen 1949. godine na prostoru Velike Poljane. Radi se o niskoj građevini, dobro uklopljenoj u teren sa pročeljem i terasom okrenutima prema jezeru Kozjak, a građena je od tradicionalnih materijala ovog kraja (kamena i drveta) Restoran je zaštićeno kulturno dobro.

3.3.5. Lugarnice, stambene kuće, mlin i pilana

3.3.5.1. -na prostoru Nacionalnog parka Plitvička jezera za potrebe šumarske službe izgrađene su 3 lugarnice 1954. godine.U naselju Mukinje 1954. godine prema projektu Lavoslava Horvata izgrađene su 4 stambene kuće za smještaj djelatnika nacionalnog parka. Kuće su izgrađene na najvišem dijelu naselja kao prizemnice sa strmim dvostrešnim krovom tako da su dva stana bila u prizemlju, a dva u potkrovlju. Također se kao materijal gradnje koristi kombinacija kamena i drva. Sve 4 kuće su zaštićeno kulturno dobro.U selu Korana na sjevernom rubu granice Nacionalnog parka Plitvička jezera nalaze se mlin i pilana na vodeni pogon. Predstavljaju jedan od rijetkih primjera sačuvanog narodnog graditeljstva i iskorištavanja energetskog potencijala vode.