Практичні завдання, ігри та вправи на розвиток фонематичного сприймання в дітей дошкільного віку

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Практичні завдання, ігри та вправи на розвиток фонематичного сприймання в дітей дошкільного віку by Mind Map: Практичні завдання, ігри та вправи на розвиток фонематичного сприймання в дітей дошкільного віку

1. Ігри в аудіювання. Одним з перших занять для розвитку фонематичного сприйняття повинно стати залучення уваги до шумів. Нехай діти ляжуть на підлогу й лежать спокійно. Не треба, щоб вони спали, але це чудова можливість дати їм розслабитись, що дуже важливо для маленьких дітей. Доки вони спокійно лежать на підлозі протягом п'яти-десяти хвилин, попросіть їх прислухатись до звуків. При цьому всі зберігають тишу та спокій. Діти перетворюються на «акустиків».

2. «Бе-бе, ну ти де?» Ця вправа подобається й дорослим, і дітям. Діти взагалі думають, що грають у веселу гру. Як грати: діти сідають у коло. Одна дитина лягає в середину кола й закриває очі. Дорослий вибирає іншу дитину, яка повинна піти в будь-яку іншу частину кімнати, зобразити овечку й видавати звуки «Бе-бе». Дитина в середині кола із закритими очима вказує в напрямку звуку бекання.

3. Римування Римування – це чудова вправа на розвиток фонематичного сприйняття. Більшість дітей легко вловлюють поняття рими.

4. Словник основних термінів

4.1. Фонематичне сприймання – це здатність дитини впізнавати та розрізняти мовленнєві звуки.Фонематичний слух – це здатність аналізувати те, що ми чуємо.

4.2. Фонематичний слух — вид слуху, який забезпечує розрізнення звуків мовлення як фонем і правильну вимову, а також сприйняття та розуміння змісту слів.

4.3. Фонематичне уявлення – здатність сприймати кожний мовленнєвий звук у різних варіантах його звучання.

5. Розвиток

5.1. Порушення фонематичного сприймання призводить до відсутності навику диференціації, що спричиняє виникнення різних мовленнєвих порушень у дошкільному віці (відставання в поповненні словника, у формуванні граматичної будови мови і зв'язного мовлення), а також порушення письма (дисграфія) та читання (дислексія) у школярів. Саме тому дуже важливо розвивати фонематичне сприймання у дітей з самого раннього віку.

5.2. Фонематичний слух можна розвивати змалечку. Наспівуйте своєму дитяті колискову, адже його мозок вже у 10 місяців може проаналізувати ритм, а згодом і наспівувати мелодію за вами. Забавлянки та потішки так само розвиватимуть слух малюка. Читайте дитині казки! Ви навіть уявити не можете наскільки це впливає на фонематичний слух та розвиток мовлення загалом. Можна в грі без особливої підготовки розвивати фонематичний слух дитини.

6. Завдання логопеда

6.1. формувати слухову увагу, слухову пам'ять;

6.2. формувати вміння виконувати дії за мовленнєвими інструкціями;

6.3. вчити виділяти окремий звук серед інших,

6.4. наслідувати склади (слова) з певними звуками, виділяти склади(слова) із заданим звуком серед інших з опорою на слухове сприймання.

6.5. формувати слухову увагу, слухову пам'ять;

7. Веселі заняття для розвитку фонематичного сприймання

7.1. Аудіювання Здатність уважно слухати – це ключова складова фонематичного сприйняття.

8. Поради для батьків

8.1. Звертайте увагу дитини на «домашні звуки»: шум холодильника, пилососа, пральної машини, скрип дверей і т.д. Запропонуйте відтворити їх.

8.2. Пропонуйте прислухатися, як йде дощ, шумить вітер, гримить грім, їде машина, летить літак і т.п.

8.3. Покажіть дитині різні музичні інструменти (іграшки). Наприклад, барабан, бубон, дзвіночок. Продемонструйте, як вони звучать. Потім запропонуйте дитині відвернутися і здогадатися, на якому інструменті ви граєте.

8.4. Обговоріть, які звуки видають різні тварини.

8.5. Вчіть дитину визначати напрямок звуку в просторі, наприклад, грою в «Жмурки».

8.6. Використовуйте наочний матеріал, щоб показати важливість відмінності в один звук.

8.7. Грайте в рими - просите дитини закінчити вірш в риму.

8.8. Для розвитку вміння слухати і вслухатися у мовлення оточуючих як можна раніше треба починати читати дітям.

9. Гра “Ланцюжок слів” Запропонуйте дитині повторити за вами ряди слів, різних за значенням, але схожих за звуковим складом:

10. У розвитку мови дитини важливу роль відіграє реалізація вроджених здібностей до сприймання мови. Уже на першому році життя починається спілкування її з навколишніми людьми.

11. Гра "Зіпсований телефон" Мета. Вчити диференціювати склади.

12. Гра «Що роблять діти?»

13. Етапи у роботі з розвитку фонематичного сприймання

13.1. Розрізнення висоти, сили, тембру голосу на матеріалі однакових слів і фраз

13.2. Розрізнення слів, близьких по звуковому складу

13.3. Диференціація складів

13.4. Диференціація фонем

13.5. Розрізнення немовних звуків

13.6. Розвиток навиків елементарного звукового аналізу

14. Дидактичні ігри

14.1. Гра "Впізнай ведмедика" Мета. Впізнавати об'єкт за тембром і висотою голосу.

14.2. Гра "Тварини та їх дитинчата" Мета. Вчити розрізняти тварин за силою і висотою звучання голосу.

14.3. Гра "Почуй слово" Мета. Вчити розрізняти слова, близькі за звучанням.

14.4. Гра "Підбери правильно картинку" Мета. Вчити диференціювати фонеми.

14.5. Гра “Знайди спільний звук!” Запропонуйте дитині визначити, який однаковий звук є в декількох різних словах. При вимовлянні слів чітко виділяйте даний звук силою голосу, наприклад: “о-о-о-осінь”, “о-о-о-окунь”, “о-о-о-овочі”

14.6. Від розвитку фонематичного сприйняття залежить формування всієї фонематичної системи дитини, а надалі і процесу оволодіння усним і письмовим мовленням.

14.7. Гра “Назви слово!” Запропонуйте дитині вибрати серед інших слів, та назвати лише те, яке починається на певний звук:

15. М. А. Савченко

15.1. Пізніше, керуючись словесними інструкціями, показує в себе та в інших осіб ніс, очі, вуха, реагує на слова матері, пов'язані із задово¬ленням різних життєвих потреб.

15.2. Проте сприймання фонем як смислорозрізнювальних одиниць починається на друго¬му році життя. Чітке розрізнення таких слів, як мама, баба, та ін., є показником диференційованого сприймання фонем, за якими протиставляються дані слова.

15.3. Своєчасна допомога дитині в подоланні вад фонема¬тичного розвитку сприяє значному піднесенню ефективнос¬ті логопедичної роботи з дошкільниками та молодшими учнями.

15.4. Гра «Хто голос подає?»

15.5. Гра «Що роблять дорослі?»

15.6. Гра «Відгадай, що звучало».

16. Цікаві факти про фонематичне сприймання

16.1. Фонематичне сприйняття виконує операції розрізнення і впізнавання фонем, які складають звукову оболонку слова.

16.2. Можна констатувати, що ближче до чотирьох років формування фонематичного сприйняття дитини з нормальним інтелектом в основному закінчується, що в цьому віці вона розрізняє на слух усі фонематичні тонкощі мовлення оточуючих його дорослих