dziady cz 3

dziady cz 3 plakalam jak to pisalam i caps lock mi nie dziala

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
dziady cz 3 by Mind Map: dziady cz 3

1. wazne pojecia

1.1. martyrologia: cierpienie i meczenstwo zzbiorowosci, narodu (przesladowanie polskiej mlodziezy)

1.2. sakralizacja- uswiecenie, nadanie cech religinych zjawiska niereligijnym (ciepienie mlodziezy i polski)

1.3. profetyzm- widzenie ksiedza piotra, funkcja;

1.4. oniryzm- sen senatora- senator to sumbol przedstawiciela wladzy. sen ukazuje jego wewnetrzne dylematy i obawy. 1. krytyka spoleczna- mickiewicz uzywa snu senatora aby skrytykowac obojetnosc elit wobec cierpienia narodu. sen jest narzedziem ukazania jak wladza ignoruje problemy ludzkie. 2. moralne przestrogi- sen ukazuje jak wladza i egoizm moga prowadzic do zguby i zatracenia sie w sile ktroa sie posiada. senator zmaga sie z wyrzutami sumienia co podkresla jego wewnetrzy konflikt. w dziadach motyw snu ukazuje jak jednostka moze wpywac na spoleczenstwo i laczy watki osobiste z szerszym watkiem moralnym.

1.5. psychomachia- walka dobra ze zlem o dusze ludzka (rozmowy aniolow z duchami)

2. oniryzm

2.1. oniryzm- sen senatora- senator to sumbol przedstawiciela wladzy. sen ukazuje jego wewnetrzne dylematy i obawy. 1. krytyka spoleczna- mickiewicz uzywa snu senatora aby skrytykowac obojetnosc elit wobec cierpienia narodu. sen jest narzedziem ukazania jak wladza ignoruje problemy ludzkie. 2. moralne przestrogi- sen ukazuje jak wladza i egoizm moga prowadzic do zguby i zatracenia sie w sile ktroa sie posiada. senator zmaga sie z wyrzutami sumienia co podkresla jego wewnetrzy konflikt. w dziadach motyw snu ukazuje jak jednostka moze wpywac na spoleczenstwo i laczy watki osobiste z szerszym watkiem moralnym.

3. gatunek;

3.1. mickiewcz jest tworca nowego gatunku czyli dramatu romantycznego, ktory zaprezentowal roznorodnosc gatunkowa. w dramacie sa obecne elementy ballady, monologu, misterium, epiki, dramatu klasycznego. (synkretyzm rodzajowy) (tragizm, komedia, groteska, plan realistyczny, plan fantastyczny, zlamanie zasady 3 jednosci.

4. bunt prometejski

4.1. konrad buntuje sie wobec boga. wyglaszajac wielka improwizacje stawia wyzwalnie bogu. proba prowokacji stworcy nie jest tylko dowodem pychy bohatera, ktory jest przekonany o swej swietnosci i nieomylnosci. bunt ma swoje korzenie w glebokim pragnieniu wolnosci i suwerennosci narodu, konrad walczy wiec o niepodleglosc polski slowami i poezja. Konrad prosi boga o moc wladania umyslami innych. z

5. Mickiewicz

5.1. mickiewcz napisal dramat dziady aby oddac hold zniewolonej, walczacej o niepodleglosc ojczynie. upadek powstania listopatowego i nieobecnosc w nim poety zainspirowaly utwor, ktory mial byc rowniez upamietneniem przesladowanego przez cara Aleksandra 1 ludu polskiego a w szczegolnosci mlodziezy. sam poeta zostal uwieziony i skazany wyrokiem sadu na zeslanie w glab rosji.

6. odwolania do biblii

6.1. chwila samsona-

6.2. mesjanizm

6.2.1. polska cierpi aby zbawic inne narody odwracajac uwage rozbiorcow przez nich.

6.3. krzyz

6.3.1. krzyz o 3 ramionach symbolizuje 3 rozpiorcow polski

6.4. herod

6.4.1. przesladowanie wilenskiej mlodziezy porownane przez ksiedza piotra do rzezi niewiniatek pleconej przez heroda.

6.5. fuckcja; mickiewcz w tak wielu momentach odwoluje sie do bibli aby przekazac idee przeodnia utworu czyli mesjanizm. mickiewcz pisze o polsce jako o mesjaszu narodow, ktory tak samo jak starobiblijny chrystus cierpiec w celu wyzwolenia i uwolnienia innych narodow. dzieki temu latwiej czytelnikowi zrozumiec poswiecenie i ofiare polski jako narodu

7. wielka improwizacja

7.1. konrad wyglasza wielka improwizacje w celu walki o spawiedliwosc i wolnosc dla narodu. zwraca sie do boga, nie robi tego jednak z nalezytym szacunkiem. buntuje sie przeciwko niemu w imie szczescia ojczyzny. stawia sie on na rowni ze stworca. zarzuca mu, ze pozwala ludzia zlej woli czerpac ze swojego rozumu i mocy aby zadawac krzywde niewinnym. prosi go o wladze nad umyslami, buntuje sie przeciwko jego obojetnosci na cierpinie swojej ukochanej ojczyzny. uwaza, ze bog nie jest miloscia a madroscia. monolog wyglaszny przez zranionego poete jest pelen pychy i pretensji. konrad nie widzi swoich oczywistych bledow i grzechow, stawia go to na rowni z przesladowcami narodu on rowniez chce walczyc przemoca. najbardziej kontowersyjny moment przepelnionej skrajnymi emocjami improwizacji ma miejsce kiedy bohater jest gotow przeklac boga nazywajac go carem. konrad zada od boga mocy panowania nad swiatem, uwaza, ze gdyby mial taka moc stworzyl by porzadek sluzacy narodowi polskemu i swiatu. rzuca bogu pojedynek w imieniu milionow cierpiacych polakow. poswieca sie, daje przykla postawy prometejskiej. poeta odczuwa cierpienia ojczyzny jak wlasne, czuje sie odpowiedzialny za jej dobro. po klesce powstania listopadowego czuje tragedie. szarpajace konradem skrajne, nieopanowane emocje prowadza do jego kleski. pycha i wynioslosc, sprowadzaja na mezczyzne kare. bog nie odpowiada na prowokacje oraz

8. widzenie ksiedza piotra

8.1. podczas modlitwy o wilenska mlodziez zakonnik doznaje wizji. histroria polski przedstawiona w widzeniu jest podobna do historii chrystusa. pilatem jest francja, ktora nie pomagjac polsce skazuje j a na kleske. oprawcy to rosja austria i niemcy. moskal reprezentujacy rosje ma jednak sie nawrocic. ofiara polskiego narodu ma Zaraz będę!