BİLGİSAYAR

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
BİLGİSAYAR by Mind Map: BİLGİSAYAR

1. Bilgisayarın tanımı

1.1. Kullanıcıdan aldığı veri yada bilgilerle kullanıcının isteği doğrultusunda işlem ve karşılaştırmalar yapabilen, veri yada bilgileri hard disk, disket, CD, DVD gibi dış belleklerde istenilen sürece saklayabilen, istenilen şekilde yazılı, ses, görüntü olarak çıktı verebilen elektronik makinelerdir.

2. BilgisayarınTarihçesi

2.1. Bilgisayarların gelişimi 5 kuşakta gerçekleşmiştir. Her yeni kuşakta boyutların küçülmesi, performansın artması, çevre donanımların gelişmesi gibi teknolojik yenilikler görülmektedir.

2.1.1. • 1.Kuşak Bilgisayarlar (1946-1959): Vakumlu tüp teknolojisiyle geliştirilen ENIAC, EDVAC ve UNIVAC. İnsanlık tarihinde genel amaçlı ilk bilgisayar, 1946 yılında tamamlanan ENIAC’tır (Electronic Numerical Integrator And Computer).• 2. Kuşak Bilgisayarlar (1959-1964): Transistör teknolojisiyle üretilen bilgisayarlar. Transistör teknolojisinin kullanıldığı ilk bilgisayar IBM’in 1401 modelidir. Bu bilgisayarların boyutu 1. kuşak bilgisayarlarla kıyaslanamayacak kadar küçüktü. Performans açısından da kıyaslanamayacak bir gelişim sağlanmıştır. • 3. Kuşak Bilgisayarlar (1964-1970): Entegre devre teknolojisi kullanılarak üretilen bilgisayarlar. Bu kuşaktaki bilgisayarlarda da boyutlar önemli ölçüde azaltılmıştır ve önemli düzeyde performans gelişimi sağlanmıştır. Entegre devre teknolojisiyle üretilen ilk bilgisayar IBM’in 360 modelidir. • 4. Kuşak Bilgisayarlar (1970- …): Silikon yonga teknolojisiyle üretilen bilgisayarlar. Mikro işlemci yada yonga teknolojisi sayesinde bilgisayarlar avuç içine sığacak kadar küçültülebilmiştir. Ayrıca güç tüketimi azaltılmış ve performans ciddi boyutta iyileştirilmiştir. Geliştirilen ilk mikro işlemci Intel 4004 işlemcisidir. • 5.Kuşak Bilgisayarlar (1990- …) : Yapay Zekâ teknolojileri kullanılan bilgisayarlardır. Kasparov ile satranç maçı yapan Deep Blue isimli bilgisayar örnek gösterilebilir. Kullanılan yapay zeka teknikleri sayesinde Kasparov’la yaptığı maçlardan ilkini kaybederken, sonraki maçlarında Kasparov’u yenmeyi başarmıştır.

3. Bilgisayarın Temel Yapı Taşları

3.1. 1) Donanımlar : Bilgisayarların en temel yapı taşlarıdır. Merkezi işlem birimi, hafıza, klavye, sabit disk, disket sürücü, CD-ROM’lar, yazıcılar, ekran, klavye, mouse bu donanımlardan bazılarıdır. İşlevlerine göre 4 ana grupta toplanırlar : girdi aygıtları, işlemciler, depolama aygıtları, çıktı aygıtları. Her bir donanım farklı bir işlevi yerine getirmek üzere tasarlanmış olup, diğer donanımlarla iletişim içerisinde çalışlırlar. 2) İşletim Sistemleri : Bilgisayarların temel işlevleri yerine getirmesini sağlayan özel bir yazılımdır. Uygulamaların bir arada uyum içinde, sorunsuz çalışmalarını, bilgisayarla kullanıcıların iletişim kurabilmelerini, verilerin işlenmesini, saklanmasını ve çıktı aygıtlarına gönderilmesini sağlar. Donanımlar arasındaki bilgi akışını denetler ve düzenler. 3) Yazılımlar : Bilgisayarlara özel işlev kazandırmak için geliştirilen yazılımlardır. Kullanıcıların özel bazı işlemleri yapmasını sağlar. Örneğin kelime işlemciler : kullanıcıların yazı yazmasını, yazılanları kaydetmesini veya yazıcıdan çıktı almasını sağlarlar.

4. Windows masaüstü kullanımı

4.1. http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/desktop-tutoriahttp://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/desktop-

5. Dosyaların Taşınması ve Kopyalanması

5.1. http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-8/copy-move-files

6. Pencere Menüleri ve Araç Çubukları

6.1. http://www.nigde.edu.tr/ckfinder_portal/userfiles/files/4_Hafta(3).pdf

7. Görev Çubuğu ve Görev Çubuğu Üzereindeki Sağ Tuş

7.1. http://web.iku.edu.tr/~tkaynas/BGDN2.pdf

8. Çalıştır Komutu

8.1. http://web.iku.edu.tr/~tkaynas/BGDN2.pdf

9. Disket İşlemleri

9.1. http://web.iku.edu.tr/~tkaynas/BGDN2.pdf

10. Programlar Menüsü

10.1. http://www.nigde.edu.tr/ckfinder_portal/userfiles/files/4_Hafta(3).pdf

11. İnternet Bağlantısı ve Yapısı

11.1. http://web.iku.edu.tr/~tkaynas/BGDN2.pdf

12. Format Atma

12.1. http://www.uzmantv.com/konu/bilgisayara-format-atmahttp://www.uzmantv.com/konu/bilgisayara-format-atma

13. Yardım ve Destak

13.1. http://web.iku.edu.tr/~tkaynas/BGDN2.pdf

14. Klavye ve Kısayol Tuşları

14.1. http://www.chip.com.tr/forum/tum-klavye-kisayol-tuslari_t114811.htmlhttp://www.chip.com.tr/forum/tum-klavye-kisayol-tuslari_t114811.html