Спеціальна методика навчання описам
by Alina Kutsenko
1. І. ПІДГОТОВЧИЙ ПЕРІОД
1.1. Основним завданням підготовчого періоду є навчити дитину виділяти у спостережуваному частини, ознаки, групувати їх, висловлюватися про них реченням.
1.2. Робота на цьому етапі включає:
1.3. вправи на впізнавання предмета за його описом;
1.4. вправи на складання словосполучень і речень з опорою на зорове і тактильне сприймання предмета.
1.5. Прийоми навчання можуть бути різні: дидактичні вправи на розвиток спостережливості, запитання, порівняння, загадки, доповнення речень, створення їх за зразком.
1.6. порівняння предметів за суттєвими ознаками;
2. НАВЧАННЯ ОПИСАМ ЗА КАРТИНАМИ
2.1. Картина – натюрморт. Об’єктом зображення є неживі предмети. Діти повинні скласти описову розповідь, маючи перед очима не окремий предмет, а групу предметів, що вимагає узагальнення знань і умінь.
2.2. Опис портрету. Основне в цьому описі - допомогти дитині знаходити характерні особливості зображеного, вчити сприймати зовнішній світ людини, вглядаючись у вираз її обличчя. Це допомагає розвивати у дітей спостережливість і увагу до зовнішності людини, їхнє мовлення збагачується новою лексикою. Ця робота готує дітей до складання розповідей за сюжетними картинами.
3. Навчання зв’язного описового мовлення дітей з вадами мовлення здійснюється поетапно і складається з таких основних видів роботи:
3.1. формування первинних навичок самостійного аналізу, опису;
3.2. опис предметів, явищ за основними ознаками;
3.3. навчання розгорнутого опису предмета, явища ( з включенням різних ознак, мікротем);
3.4. підготовка та навчання порівняльних описів предметів;
3.5. підготовка та навчання описів природи.
3.6. закріплення навичок опису, в тому числі в процесі ігрових і предметно – практичних дій;
4. ІІ. ОСНОВНИЙ ПЕРІОД
4.1. Навчання опису відбувається у такій послідовності:
4.2. Робота над формуванням монологу опису починається у межах діалогу: відбувається опис основних якісних ознак на основі картинки за допомогою запитань. Попередньо логопедом надається зразок опису.
4.3. Опис предметів за планом, який не тільки встановлює послідовність, але і визначає зміст описової розповіді. Він подається у вигляді карточок-символів.
4.4. З’ясування додаткових визначальних ознак предмета на основі дослідження натуральних предметів, муляжів за допомогою органів чуття. Їх опис за запитаннями та самостійно за допомогою плану у вигляді карточок – символів (зображення кольору, форми, величини тощо).
4.5. Навчання усного розгорнутого опису предметів (із включенням різних ознак і властивостей) за планом на основі встановленої схеми:
4.5.1. назвати сам об’єкт;
4.5.2. зазначити окремі ознаки та властивості у визначеній логопедом послідовності;
4.5.3. складові частини, місце розташування та призначення;
4.5.4. належність предмета до певної групи (узагальнене поняття);
4.5.5. визначення свого ставлення до предмета.