Охорона праці жінок

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Охорона праці жінок by Mind Map: Охорона праці жінок

1. При вивільненні з важких робіт та робіт з шкідливими умовами праці жінкам надаються такі пільги

1.1. а) збереження безперервного трудового стажу, якщо перерв, і між днем вивільнення від цих робіт і днем вступу на іншу роботу або навчання не перевищила шести місяців (ця пільга втратила практичне значення, оскільки безперервний стаж перестав бути критерієм диференціації розміру допомоги при тимчасовій не працездатності. Вона може мати значення тільки за умови, що колективним договором на підприємстві умови оплати праці (за¬звичай це — умови виплати винагороди за підсумками роботи підприємства за рік) передбачають диференціацію оплати праці залежно від тривалості безперервного стажу, а порядок обчис¬лення безперервного стажу передбачає посилання на діючі пра¬вила, які передбачають збереження безперервного стажу);

1.2. б) збереження середнього заробітку за місцем попередньої роботи на час перенавчання або перекваліфікації, але не більше шести місяців;

1.3. в) збереження права користування відомчою житловою пло¬щею, а також дитячими дошкільними установами за місцем по¬передньої роботи.

2. обмеження щодо застосування праці жінок

2.1. Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід

2.2. Обмеження на застосування праці жінок у нічний час не поширюються на селянські (фермерські) господарства і на сімейні підприємства, якщо такі збереглися.

2.3. Не допускається залучення до робіт у нічний час, до над¬урочних робіт і робіт у вихідні дні і направлення у відряджен¬ня вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років.

2.4. Жінки, що мають дітей у віці від 3 до 14 років або дітей-інвалідів, не можуть залучатися до надурочних робіт або направ¬лятися у відрядження за відсутності їх згоди. Період від 3 до 14 років починається в день, коли дитині виповнилось 3 роки і закінчується в день, коли дитині виповнилось 14 років (включа¬ючи цей день). Під дітьми-інвалідами розуміються діти, стосовно яких жінка являється юридично оформленою матір'ю. Вжиття в ст. 177 КЗпП слів "діти", "діти-інваліди" зовсім не означає, що у конкретної жінки має бути декілька дітей-інвалідів. Жінка має такі пільги, хоч би вона мала одну дитину у зазначеному віці або дитину-інваліда. Слова "діти", "діти-інваліди" вживаються у статті, що коментується, в множині лише остільки, оскільки і слово "жінка" вживається у тому ж числі.

2.5. Вагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижу¬ються норми виробітку, норми обслуговування або вони пере¬водяться на іншу роботу, яка є легшою і виключає вплив не-сприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.

2.6. Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їх заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям – за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок власник або уповноваженим ним орган зобов’язаний повідомляти їм причини відмови у письмовій формі.

3. забороняється:

4. Найважливішими законодавчими актами, прийнятими у даній галузі Верховною Радою України є

4.1. Закон України “Про охорону праці”,

4.2. Закон України “Про пенсійне забезпечення”,

4.3. Закон України “Про внесення змін і доповнень в КЗпП України при переході республіки до ринкової економіки” і ін.

5. Відпустки у зв'язку з вагітністю, пологами і для догляду за дитиною

5.1. Відпустка по вагітності та пологах надається жінкам трива¬лістю 70 календарних днів до пологів і 56 днів після пологів. У разі ненормальних пологів, а також при народженні двох і більше дітей післяпологова відпустка надається тривалістю сімдесят календар¬них днів. Тривалість відпустки обчислюється сумарно. Відповід¬но вона становить 126 і 140 днів. Це означає, що післяпологова частина відпустки коригується у разі, якщо відпустка до пологів виходить більшою чи меншою установленої тривалості. Якщо допологова частина відпустки становила 72 дні, то післяпологова частина буде становити лише 54 дні. Якщо ж допологова частина відпустки становила 68 днів, то післяпологова становитиме 58 днів.

5.2. До досягнення дитиною віку трьох років працююча жінка має право на одержання частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною з виплатою за цей час допомоги з державного соціаль¬ного страхування. Згідно зі ст. 25 Закону "Про державну допо¬могу сім'ям з дітьми" - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується органами соціального захисту населен-ня за місцем проживання особи, що здійснює догляд за дитиною. Допомога виплачується у розмірі ЗО відсотків мінімальної заробіт¬ної плати

5.3. До досягнення дитиною шестирічного віку жінці надається відпустка без збереження заробітної плати, якщо дитина має по¬требу у домашньому догляді. Факт потреби у такому догляді має бути підтверджений медичним висновком.