Структура соціальної роботи як практичної діяльності
by Valia Smitiukh
1. 5. Напрями соціальної роботи
1.1. Одним з основних напрямів соціальної роботи є робота з молодими сім'ями зі стабілізації сімейних стосунків також допомога батькам у розв'язанні різноманітних проблем сімейного виховання полягає у сприянні щодо вирішення складних питань родинної педагогіки. Це підготовка молодих батьків до виконання батьківських обов'язків, соціально-психологічна, психолого-педагогічна допомога батькам у вихованні дітей різних вікових груп з урахуванням індивідуально-психологічних особливостей кожної дитини, підготовка дитини до школи, застосування різних форм і методів сімейного виховання, вирішення складних проблем у взаємостосунках батьків та дітей, юридичні проблеми цих взаємостосунків. Соціальної допомоги потребують неповнолітні та одинокі матері, неблагополучні сім'ї, сім'ї з дітьми-інвалідами, прийомними, усиновленими дітьми, вихователі дитячих будинків сімейного типу; сім'ї, в яких виховуються важкі діти, а також обдаровані; сім'ї з нестандартними дітьми, де дитина зазнала різного виду насильства (фізичного, психічного, сексуального) тощо.
2. 1. Засади соціальної роботи
2.1. 1) регламентуючі, дорадчі документи світового співтовариства. 2) внутрішньодержавні юридичні акти. 3) документи суб'єктів України, які забезпечують реалізацію законів на своїй території, виконання регіональних законоположень. 4) документи муніципальних утворень. 5) рішення, накази, розпорядження безпосередньо закладів та організацій.
3. 2.Ключові аспекти соціальної діяльності
3.1. Професійна соціальна робота пов'язана з діяльністю служб та установ соціального захисту населення. Вона, як і інші професійні заняття, сформувалася на основі суспільного поділу праці. Професійна діяльність являє собою постійне коло службових обов'язків, виконання яких заснована на сукупності знань, умінь і навичок, отриманих людиною в процесі навчання. Непрофесійна соціальна робота включає в себе різні види добровільної допомоги та підтримки як зразки соціальної практики. Благодійність, піклування, безкорисливе служіння релігійного і світського характеру в усіх країнах з'явилися передумовами для становлення професійної соціальної роботи. Професійний і непрофесійний рівні практики соціальної роботи - це постійні компоненти соціального життя сучасних суспільств.
4. 3. Принципи соціальної роботи
4.1. Принципи соціальної роботи — це не приблизні абстракції чи суб'єктивні умовиводи. Вони об'єктивні за змістом і суб'єктивні лише за формою. Люди формулюють їх для того, щоб повсякденна практика не суперечила наявним соціальним закономірностям і водночас була раціональною, економічною та ефективною. Принцип гуманізму та одним з основних принципів соціальної роботи є її законність. Цей принцип передбачає суворе дотримання законів і відповідних правових актів усіма державними органами, посадовими особами, громадськими організаціями і громадянами. Нормативно-правові акти є формою, в якій виражається політика держави, у тому числі соціальна. Право покликане сприяти її здійсненню, але цю роль воно може виконувати лише за умови дотримання всіх його норм. Поза законністю право або непотрібне, або шкідливе. Тому й соціальна робота повинна ґрунтуватися на цьому принципі.
5. 4. Функції соціальної роботи
5.1. Соціально-діагностична Прогностична Соціально-комунікативна Правозахисна: Превентивна: Психотерапевтична Соціально-педагогічна: Соціально-економічна: Контрольно-наглядова: Організаційно-управлінська: Соціально-медична: . Науково-дослідна: Освітня:
6. 6. Методи соціальної роботи
6.1. соціологічні, педагогічні, психологічні, організаційні, економічні методи.
7. 7. Форми соціальної роботи
7.1. Однією з найголовніших форм соціальної роботи є соціальний супровід.